اخبار و رويدادها
5 بهمن 1399 8:23:11
بخش خصوصي وارد مشاركت در تأمين واگن متروي تهران شد

قرارداد تامين ۱۰۵ دستگاه واگن از طريق مشاركت عمومي - خصوصي به زودى و براى براي نخستين بار در تاريخ شركت متروي تهران، منعقد خواهد شد.

به گزارش گروه اجتماعي خبرگزاري تسنيم به نقل از روابط عمومى معاونت حمل و نقل، ترافيك شهردارى تهران، "سيد مناف هاشمى  با اعلام اين خبر گفت: اين اقدام  در نوع خود بي‌سابقه بوده و حركتي ارزنده در جذب سرمايه‌هاي بخش خصوصي براي تامين منابع مالي توسعه شبكه حمل و نقل عمومي به حساب مي‌آيد.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري با بيان اينكه كمبود ناوگان حمل و نقل ريلي درون شهري، يكي از گلوگاه‌هاي اصلي و موانع پيش روي حصول بهره‌وري حداكثري از ظرفيت شبكه مترو تلقي مي شود تصريح كرد: در شرايط كنوني كه شهرداري تهران با تنگناهاي شديد مالي مواجه بوده و از منابع بودجه عمومي كشور هم عملاً بي‌بهره است، يكي از راهكارهاي نوين تامين منابع مالي، جذب مشاركت بخش خصوصي است. از سوي ديگر، بسترهاي قانوني خوبي جهت تشويق سرمايه‌گذاران اين بخش در قانون بودجه سنواتي كشور مهيا است كه از آن جمله تبصره 19 قانون بودجه سال1399 است. 

به گفته وى برابر اين تبصره قانوني، تامين مالي طرحهاي جديد، نيمه تمام و آماده بهره‌برداري با استفاده از روش مشاركت عمومي - خصوصي موسوم به PPP و از محل بودجه عمومي كشور در قالب كمك بلاعوض، وجوه اداره شده و يارانه سود تسهيلات امكانپذير شده است. 

معاون شهردار تهران در ادامه به مذاكرات متعدد صورت گرفته با سازمان‌هاي بالادستي از جمله وزارت كشور، سازمان برنامه و بودجه و سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها اشاره كرد و افزود: به موجب رايزني‌هاي گسترده انجام شده در ماههاي اخير، مصوبه كارگروه واگذاري ماده 27 جهت جذب منابع بلاعوض دولتي به ميزان 30 درصد ارزش ريالي هر پروژه اخذ شده است. از همين رو شركت مترو تهران در نظر دارد به منظور جبران بخشي از كسري ناوگان يكي از خطوط اعلامي خود، از طريق مشاركت عمومي- خصوصي براي تامين مالي، ساخت و بهره‌برداري از 15 رام قطار شامل 7 واگن اقدام نمايد. 

هاشمى ادامه داد: در اين شكل مشاركت، آورده سرمايه‌گذار بخش خصوصي ،70 درصد كل هزينه‌هاي برآورد شده بوده و بازگشت اصل  و سود سرمايه آن تا سقف 30 سال از محل درآمد مستقيم فروش بليت و ساير درآمدهاي جانبي محقق خواهد شد. 

به گفته وى درآمدهاي جانبي عمدتاً شامل درآمد حاصل از ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي و درآمدهاي محيطي مانند تبليغات و استفاده از فضاهاي تجاري ايستگاه ها به روش ساخت، تملك و بهره‌برداري يا همان  BOO مي باشد. 

مناف هاشمي در پايان صحبت‌هاي خود اظهار داشت: فراخوان دعوت از سرمايه‌گذاران بخش خصوصي از روز شنبه 20 دي ماه سال جاري در جرايد كثيرالانتشار انعكاس يافته كه خوشبختانه با استقبال قابل توجه سرمايه‌گذاران همراه بوده است. در نهايت اميدواريم با شكل‌گيري و تحقق اين نوع مشاركت عمومي - خصوصي، فتح بابي در زمينه بهره‌مندي از راهكارهاي نوين تامين منابع مالي براي پروژه‌هاي عام المنفعه و ملي صورت پذيرد.

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.
Powered by Tetis PORTAL